Dobrý deň. Má Andrej Hlinka najväčšie zásluhy na formovaní slovenského národa? Je umelé prerušenie tehotenstva zabitím živého organizmu? Ako by ste riešili zlú dopravnú situáciu v našom meste? ...? ...? Neviete odpovedať? Predsa musíte mať na vec nejaký názor, veď sú to celospoločenské témy. Nehovorte, že Vás sa to netýka! Je tu demokracia a v demokracii vládne ľud, čiže aj Vy...
Nuž, chcem poznať odpoveď, ale akosi sa mi nedarí. Pritom sa o týchto a iných aktuálnych otázkach píše do zblbnutia v každom médiu. Vždy sa hneď vyroja rôznorodé, väčšinou vzájomne si protirečiace skupinky, či už sú to politické strany, alebo iné záujmové neodborné združenia. V médiách sa tohto problému chytí nejaký moderátor, ktorý sa snaží dať slovo jednej i druhej strane a pritom si zachovať nestrannú objektivitu. To je dobre, ale je to málo. Občas sa medzi vzájomnými hádkami a odkazmi týchto protirečiacich si strán nájde aj názor nejakého vedca - napr. historika, lekára, dopravného inžiniera. Ale jeho prehovor väčšinou skôr pripomína len objasnenie problematiky, ako vyvodenie určitých záverov.
A nemal by byť práve ich záver smerodajný? Kto iný je kvalifikovanejší odpovedať, ako historik, ktorý veľa rokov svojho života zasvätil štúdiu medzivojnového Československa; ako lekár-vedec; či ako dopravný urbanista - ľudia s dlhoročnými skúsenosťami a najodbornejšími poznatkami? Lebo ja by som si tiež rád na tieto otázky odpovedal, ale to by som si musel prečítať aspoň tri knihy o každom z týchto problémov, čo nie je v mojich silách.
Vedecké poznatky a vedecké závery sú ukryté v hrubých knihách, podrobných štúdiách. Aby však z toho niečo mala aj široká spoločnosť, bolo by ideálom do budúcnosti, aby vznikol časopis, alebo aspoň dvojstrana v jedných novinách, ktoré by uverejňovali skrátené a aj menej vzdelanému zrozumiteľné vedecké závery a názory. //Česť tým periodikám, ktoré sa už dnes o to pokúšajú a dávajú väčší priestor odborníkom (.týždeň, Domino fórum).// Iste by to výrazne ovplyvnilo mienku národa a tým zvýšilo úroveň celospoločenskej polemiky. Dá sa to však?
Iste aj pri vedcoch narážame na určité problémy: dvaja vedci sú schopní vyvodiť opačné stanovisko, prípadne sa dokážu stať predpojatými a svoje stanovisko odvodiť od nejakého apriórneho mimovedeckého postoja (napr. viery). Nateraz budem veriť tomu, že medzi vedcami je možné dojsť k určitej zhode. Ak nie, som nútený konštatovať nasledovné: Keďže poznanie zlyháva, závažné rozhodnutia spoločnosť prijíma na základe intuície, viery (ktorá má odpoveď na všetko), či politických tlakov. Tak čo, panie vedkyne a páni vedci, zlyháva poznanie, alebo je skryté pod nánosom politických kecov?
O skrývajúcich sa odborníkoch
25.09.2007 10:20:00
Komentáre
taketo rozhodnutia